Jawa 250 Speciál

S touto motorkou jsem si udělal opravdu radost. Dlouho jsem přemýšlel o nějakém předválečném motocyklu. Pokukoval jsem jak po čezetách, tak po Jawě a dlouho se mi nedařilo najít nějaký zajímavý kousek. A když se našel, tak byl drahý, z daleka, nebo jsem se zkrátka neodhodlal. Teď to klaplo. Jde o poslední sérii předválečného typu Jawy 250 Speciál (možná Standard). Tato série  se začala výrábět v roce 1940  a poslední motocykly byly dokončeny těsně po válce v roce 1946. K motocyklu je původní, sice už neplatný TP, ale motorka tím odhaluje svoji historii. Souhlasí číslo rámu, motoru i štítku s TP, takže je vše stále původní.

 

Motorka je bohužel už přetřená štětkou na nepříliš hezkou oranžovou. Pod loupajícím se nátěrem je však vidět původní vínová barva.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samozřejmě, že jsou zde i díly nepůvodní, jako karburátor, ikdyž zde ještě nevím, zda se v roce 1946 už neobjevil právě Jikov 2924.

Motorce chybí stupačky, držák stupaček je už replika, stejně jako stojan. Pření světlo i s rámečkem už prošlo renovací. Řídítka jsou ohnutá. Předchozí majitel dal k motocyklu nová repliková.

Zadní světlo je z péráka, dostal jsem ale dobovou lampičku i s držákem.

 

Motocykl byl uveden do provozu 30.4.1946. Prvním majitelem byla "Továrna na cukrovinky" v Přerově. Potom se ještě dvakrát měnil dle TP majitel. Poslední přeregistrace je z roku 1954, kdy byla motocyklu přiřazena současná poznávací značka. Poslední přeregistrací související se změnou okresů v 60. letech už motocykl neprošel, čímž byl vyřazen z provozu.

Podrobnější fotografie naleznete zde.